Bazując na doświadczeniach perspektywy finansowej 2014-2020 uczestnicy zostaną przygotowani do aplikowania o środki UE w Nowym Okresie Programowania 2021-2027.
Omówione będą dokumenty programowe, rozporządzenia UE oraz dokumenty krajowe, które zostały opracowane na lata 2021-2027. Nowa pespektywa przynosi szczególne rozwiązania – Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz przygotowany w związku z epidemią COVID-19 - Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz opracowany na gruncie polskim Krajowy Plan Odbudowy. Uczestnicy szkolenia poznają te instrumenty i będą gotowi do pozyskania środków finansowych dla swoich macierzystych instytucji.
Podczas zajęć słuchacze zostaną zapoznani z metodologią zarzadzania projektami, zasadami aplikowania w procedurze konkursowej i pozakonkursowej, metodami sporządzania dokumentacji projektowej oraz realizacji i rozliczania projektów, sposobami dokonywania zamówień w projektach, zasadami kontrolowania wydatków.
Zostaną przedstawione cele i zasady programowania w nowej perspektywie finansowej, budżet UE i środki przeznaczone dla Polski na lata 2021-2027, pakiet rozporządzeń UE, Umowa Partnerstwa oraz krajowe i regionalne programy operacyjne.
Omówiona zostanie rola samorządów we wdrażaniu środków UE.
Fundusze europejskie i pomoc publiczna