Zgodnie z ustawą o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami każdy podmiot publiczny podlega obowiązkowemu wdrażaniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz likwidacji barier. Dotyczy to nie tylko zapewnienia dostępności wobec klientów, ale również pracowników czy kandydatów, aplikujących na stanowiska w jst. Szczegółowy zakres dostępności został określony w art. 6 ustawy, lecz niejednokrotnie wymaga interpretacji w zakresie konkretnych rozwiązań, jakie powinny zostać wprowadzone w urzędach w procesach zatrudniania pracowników.
Proponowane szkolenie to kompendium wiedzy z zakresu dostępność w miejscu pracy.
• W pierwszej przedstawimy zagadnienia dotyczące przepisów związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością i korzyściami jakie płyną z tego tytułu dla pracodawcy m.in. dofinansowania do wynagrodzeń. Zaprezentujemy Systemem Obsługi Dofinansowań i Refundacji PFRON – zasady składania wniosków o refundacje wynagrodzeń oraz wskażemy niezbędne dokumenty, które należy wypełnić. Przekażemy informacje o możliwości pozyskania dodatkowych środków związanych z zatrudnieniem, finansowaniem dostosowania stanowisk pracy, zakupem sprzętu biurowego, dostosowania budynków pod potrzeby pracowników z niepełnosprawnościami.
• W drugiej części zajęć przedstawimy zasady docierania do kandydatów z niepełnosprawnością, tworzenia dostępnego procesu rekrutacji, prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, zarządzania zespołem pracowników.
Szkolenie łączy elementy teoretyczne z warsztatowymi. Szkolenie prowadzone jest przez praktyka, osobę doświadczoną w prowadzeniu procesów rekrutacyjnych w różnych instytucjach (publicznych i biznesowych), jednocześnie pracodawcę osób z niepełnosprawnościami.
Kadry, prawo pracy, płace