Programy Aktywny Maluch oraz Pierwszy Dzienny Opiekun – prowadząca Agata Gliwka
1. Możliwości pozyskania środków w ramach programów rządowych na tworzenie miejsc opieki i dofinansowanie do ich funkcjonowania.
2. Różnicy w obu programach - zalety i wady, źródła finansowania, kwoty dofinansowania, okres na jaki przyznawane jest finansowanie.
3. Kwestie proceduralno-formalne związane z zawieraniem umów, ich realizacją i rozliczaniem.
Nowe świadczenia w opiece nad dziećmi do lat 3 – prowadzący Tadeusz Konarski
1. Zagadnienia praktyczne dotyczące programów rządowych skierowanych na rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (pozyskiwanie środków, różnice w programach, kwestie proceduralno-formalne).
2. Wprowadzenie - uwarunkowania prawne, podstawowe definicje.
3. Ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”.
4. Rodzaje świadczeń „aktywny rodzic”.
5. Świadczenie „aktywni rodzice w pracy”: warunki do otrzymania świadczenia, tryb i wysokość przyznania świadczenia, sytuacje w których w/w świadczenie nie przysługuje.
6. Świadczenie „aktywnie w żłobku”: warunki do otrzymania świadczenia, tryb i wysokość przyznania świadczenia; sytuacje w których w/w świadczenie nie przysługuje.
7. Świadczenie „aktywnie w domu”: warunki do otrzymania świadczenia; tryb i wysokość przyznania świadczenia; sytuacje w których w/w świadczenie nie przysługuje.
8. Likwidacja RKO - uchylenie mocy obowiązującej ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym (Dz. U. z 2023 r. poz. 883).
9. Likwidacja dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna i zastąpienie tego dofinansowania świadczenie „aktywnie w żłobku”.
10. Ustalenie prawa do świadczenia „aktywnie w żłobku” oraz jego wypłata.
11. Ustalanie wysokości opłaty za pobyt i max stawki za wyżywienie w żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów) samorządowych oraz w żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów) prywatnych.
12. Próg zabezpieczający nieuzasadnione podwyżki i nadmierną wysokość opłat za pobyt dziecka w żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów) samorządowych oraz w żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów) prywatnych - jak to zadziała?
13. Czy w związku z świadczeniem „aktywnie w żłobku” podwyższać opłaty za pobyt dziecka w żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów) samorządowych oraz w żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów) prywatnych - jak to przeprowadzić i jakie mogą być tego konsekwencje?
14. Jak zadziała aplikacja obsługująca z świadczenie „aktywnie w żłobku”.
15. Charakter opłaty za opiekę w instytucjach samorządowych – czy cywilno-prawny, czy publiczno-prawny?
16. Jak definiować opłaty za pobyt i wyżywienie w samorządowych i prywatnych podmiotach – ekwiwalentnie, czy ryczałtowo?
17. Jak pobierać opłaty za pobyt i wyżywienie w samorządowych i prywatnych podmiotach – z tzw. góry, czy z tzw. dołu – zalety i wady rozwiązań, rekomendacje.
18. Porady praktyczne:
a) jak bezpiecznie wdrożyć w samorządowych i prywatnych podmiotach świadczenie „aktywnie w żłobku”?
b) odpowiedzialność rodziców i konsekwencje związane z decyzją o wyborze jednego ze świadczeń przewidzianych w programie Aktywny rodzić oraz niewłaściwym wypełnieniem wniosku lub niespełnianiem kryteriów przyznania świadczenia.
c) Jak informować i uświadamiać rodziców, żeby uniknąć roszczeń , żali, pomówień i nie stracić zaufania?
d) jakie opłaty może pobierać prywatny żłobek a jakie samorządowy?
e) czy żłobek , klub dziecięcy, dzienny opiekun mogą domagać się zapłaty wpisowego?
f) kiedy obowiązek zapłaty wpisowego to klauzula niedozwolona?
g) co zrobić, gdy bezprawnie pobrano wpisowe?
h) czy w samorządowych i prywatnych podmiotach można pobierać wpisowe jako opłatę za rezerwację miejsca dla dziecka?
19. Przykłady odpowiednich zapisów w statutach, regulaminach organizacyjnych żłobków (klubów dziecięcych, u dziennych opiekunów) samorządowych oraz w prywatnych żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów)
20. Przykłady odpowiednich klauzul w umowach cywilno-prawnych zawieranych z rodzicami w żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów) samorządowych oraz w żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów) prywatnych.
21. Wpływ zmian na w zasady dotyczących funkcjonowania odpowiednio żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.
22. Obowiązki samorządowych i prywatnych podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięce, obowiązki podmiotów zatrudniających dziennego opiekuna.
23. Obowiązki wójta, burmistrza lub prezydenta miasta prowadzącego rejestr instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w zakresie zmian w zasadach dotyczących funkcjonowania odpowiednio żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.
24. Propozycje zmian prawnych w przepisach dot. instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 – dywagacje między tym jak jest, co się proponuje, a jak powinno być?
25. Programy: Aktywny Maluch oraz Pierwszy Dzienny Opiekun - różnice w obu programach - zalety i wady - np. źródła finansowania, kwoty dofinansowania, okres na jaki przyznawane jest finansowanie, kwestie proceduralno-formalne związanych z zawieraniem umów i ich realizacją i rozliczaniem.
26. Czy i jak gminy i podmioty prywatne mogą skorzystać z uczestnictwa w /w programach.
27. Inne obowiązki ciążące na żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów) samorządowych oraz żłobkach (klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów) prywatnych – (np. poszerzona weryfikacja personelu, standardy ochrony małoletnich, obszary interwencji prawnych, czy sygnaliści i ich ochrona)
28. Propozycje zmian prawnych w przepisach dot. instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 – dywagacje między tym jak jest, co się proponuj, a jak powinno być?
29. Dyskusja, odpowiedzi na pytania.
Oświata