1. Zasady rozliczania dotacji przy OZE, azbest (utylizacja, demontaż) – najnowsze orzecznictwa, kiedy usługa a kiedy działania statutowe, kiedy samoopodatkowanie w tym stawka VAT na OZE – zasady stosowania stawki preferencyjnej. Decyzja NSA odsyłająca do rozstrzygnięcia przez 7 sędziów – jakie niesie skutki i problemy przy ewentualnym rozstrzygnięciu?
2. Zadania statutowe oświaty i pomocy społecznej zgodnie z Interpretacją Ogólną MF. Czy i kiedy można rozszerzyć na inne działania statutowe?
3. Problemy w odliczaniu podatku VAT i korekt rocznych w związku z Interpretacją Ogólna MF - na co zwrócić uwagę?
4. Użytkowanie wieczyste, przekształcenie, sprzedaż - najnowsze stanowisko TSUE z 2021 r. Jak postąpić już z rozliczonymi transakcjami? Czy zmiana spowoduje oznaczenie w JPK symbolem GTU.
5. Dotacje do wozokilometrów w komunikacji miejskiej, kiedy opodatkować? Najnowsze orzecznictwo NSA i WSA.
6. Pomoc dla przedsiębiorców w okresie pandemii, ulgi, obniżki np. czynszów najmu, opłata za koncesje itd. a wpływ na podatek VAT i przepisy ustawy o finansach publicznych.
7. Wystawianie i ewidencjonowanie w JPK faktur korygujących po zmianach przepisów od 2021r. Faktury korekty in minus, in plus, wymagana dokumentacja, oświadczenia i uzgodnienia warunków korekty, nowe obowiązki, kto może wystawiać korekty do końca roku wg starych zasad?
8. Dokumentowanie transakcji fakturami, fakturami na żądanie, fakturami do paragonu, fakturami wewnętrznymi, zbiorczymi zestawieniami a ewidencja JPK. Obowiązkowe dane na dokumentach – przykłady.
9. Zalecenia NIK po kontroli w JST dotyczącej centralizacji:
a) Wdrożenie centralizacji.
b) Odliczenia.
c) Ewidencja JPK.
d) MDR.
e) Sposób prezentowania dochodów w JST.
10. Pytania uczestników.
Finanse, rachunkowość, podatki